2019 – ЖИТТЯ БЕЗ МОРАТОРІЮ

З початку року податкові органи України отримали можливість знову здійснювати перевірки бізнесу. Досвід перевірок попередніх років залишив за собою далеко не найкращі спогади – навіть досі у багатьох вони асоціюються не сервісним обслуговуванням, а банальним корупційним тиском чиновників на бізнес. Спробуймо передбачити розвиток ситуації для бізнесу з відміною мораторію та поділитись десятьма лайфхаками, як захистити свій бізнес.

Для розуміння реалій, нагадаємо – усі платники податків діляться на три групи: з високим ступенем ризику, середнім і незначним. Перевірка підприємств з високим ступенем ризику повинна здійснюватися не частіше одного разу на один календарний рік, з середнім – не частіше ніж раз на два календарних роки, з незначним – не частіше, ніж раз на три.

Розглянемо основні критерії ризику, при наявності котрих підприємство може бути включено в план-графік перевірок та продемонструємо, як їх можна уникнути:

Рівень зростання податку на прибуток нижчий на 50 та більше відсотків за рівень зростання доходів платника податків, що враховуються при визначенні об’єкта оподаткування

Проблеми можуть спіткати підприємства з довготривалим, складним виробничим циклом. Обнадійлива новина – для того, щоб компанія була включена в список підприємств з високим ступенем ризику, вона повинна мати високий рівень доходу (у Львівській обл., наприклад, не менше 50 млн грн на рік ) та мати не менше трьох критеріїв високого ступеня ризику– наявності лише одного критерію буде недостатньою.

Бенджамін Франклін вважав, що  «у цьому світі неминучі тільки смерть і податки». Важко не погодитись з класиком, проте, податки хоч і неминучі, суттєво мінімізувати їх можна. Інструментів більш, ніж достатньо: венчурні фонди, іноземні юрисдикції з низькими ставками податків – за наявності команди хороших бухгалтера та юриста, які знають, як оформити фінансову модель. В погоні за мінімізацією податків варто не забувати про чітке фінансове планування, що дозволить уникнути непотрібних ризиків. Добре продумана та прорахована модель для бізнесу – вагомий фактор успіху.

Рівень сплати податку на прибуток та/або ПДВ нижчий на 50% чи більше за рівень сплати податку за відповідною галуззю

Ось тут неприємний сюрприз – органи ДФС не поспішають розміщувати на власному веб-сайті актуальну інформацію щодо рівня сплати податку за певною галуззю (станом на початок 2019 року на сайті ДФС була наявна інформація лише за 2013 рік).

Можемо запропонувати відправити запит в податкові органи щодо надання відповідної інформації. Якщо ж Ви отримаєте відписку без жодної конкретної відповіді, тоді залишається надіятися, що Ваша компанія «в тренді» і не особливо відрізняється від інших колег вашої індустрії.

Наявність відносин з контрагентами, які знаходяться в розшуку, або ліквідовані, або визнані банкрутами, якщо сума таких операцій перевищує 5 млн грн або перевищує 5 відсотків загальних обсягів постачання, але не менше 100 тис. грн

Тут рішення одне – перед тим, як обирати контрагента, укладати з ним договір, його потрібно ретельно вивчити: підприємства банкрутують чи ліквідуються далеко не за один день. Цілком нормально проводити compliance-процедури, як це роблять міжнародні компанії. Якщо контрагент відмовляється надати необхідний для комплаєнсу пакет документів – задумайтеся, чи потрібен Вам такий партнер і чи готові Ви прийняти такі ризики.

Наявність інформації про непідтвердження реального здійснення операції з придбання із сумою податку на додану вартість понад 1 млн грн або понад 5 відсотків загального обсягу податкового кредиту, але не менше 100 тис. грн

Донедавна вважалося, що якщо акти, видаткові накладні, товарно-транспортні накладні тощо оформлені правильно, то господарська операція за замовчуванням є реальною. На сьогоднішній день, українські суди дотримуються дещо іншої позиції – юридично правильно оформлені первинні документи не підтверджують реальності господарських операцій та їх зв’язку з господарською діяльністю.

Таким чином, фіскальні органи можуть поставити під сумнів реальність операцій абсолютно будь-якого підприємства. Довести ж реальність господарської діяльності компанії вдасться, виключно підтвердивши рух активів (зокрема, використання придбаних товарів у господарській діяльності), надавши висновки судово-економічної експертизи.

Рекомендуємо уважно ставитися до планування і оформлення витрат Вашого бізнесу та офіційно не витрачати кошти на товари, які не сумісні з видами господарської діяльності підприємства: якщо господарюючий суб’єкт займається виключно постачанням програмного забезпечення, а купує спортивне обладнання, то така діяльність виглядатиме більш, ніж підозрілою.

Наявність розбіжностей у платника податків згідно із системою автоматизованого співставлення податкового зобов’язання та податкового кредиту у розрізі контрагентів (завищення податкового кредиту) у сумі понад 1 млн грн або понад 5 відсотків загальних обсягів податкового кредиту, але не менше 100 тис. грн

Схожі розбіжності в автоматизованій системі ПДВ часто виникають, коли компанія вже встигла перепродати той чи інший товар, і зареєструвати податкові накладні в електронному кабінеті платника ПДВ, а постачальник(субпідрядник), в якого цей товар придбавався на початковому етапі – ще не зареєстрував власну податкову накладну.

Щоб цього не було, рекомендуємо реєструвати власну податкову накладну після відображення постачальником в Єдиному реєстрі податкових накладних пов’язаної трансакції (з врахуванням граничних строків реєстрації).

Здійснення зовнішньоекономічних операцій через нерезидентів – засновників та нерезидентів, зареєстрованих в офшорних зонах, за непрямими поставками у сумі операцій понад 5 млн грн або понад 5 відсотків загальних обсягів постачання, але не менше 100 тис. грн. Здійснення виплати доходів (відсотки, роялті, лізингові платежі тощо) нерезидентам, зареєстрованим в офшорних зонах;

Безпосередньо працювати з нерезидентами, зареєстрованими в офшорних зонах, без крайньої потреби не варто (тема сама по собі цікава і потребує окремої публікації). На сьогоднішній день існує багато європейських (і не тільки) країн з привабливими податковими умовами, які не зазначені в затвердженому українським урядом списку офшорних зон (Естонія, Кіпр, Мальта тощо). Ведення бізнесу через такі юрисдикції не потребує надто великих затрат. Крім того, механізм перевірки бенефіціарних власників українських компаній  поки що не працює. Не у всіх юрисдикціях інформація щодо власників бізнесу є загальнодоступною, план BEPS (Україна поки-що погодилась лише на мінімальний стандарт Плану дій боротьби з ухиленням від оподаткування та виведенням грошей в офшори – 4 заходи з 15) ще не імплементовано повсюди (Мальта, наприклад, так і не розкрила свої бази даних) і навіть після підписання всіх документів технічна реалізація плану ще вимагатиме суттєвих затрат часу – від одного року до п’яти.

Наявність інформації правоохоронних органів, структурних підрозділів органів ДФС про ухилення від оподаткування та/або щодо взаємовідносин із платниками податків.

Сюди можна віднести:

 • Відносини, що мають ознаки фіктивності або стосовно яких розпочато досудове розслідування у кримінальних провадженнях, які пов’язані з фіктивним підприємництвом;
 • реєстрацію яких скасовано у судовому порядку;
 • стосовно яких встановлено факт неподання податкової звітності протягом двох податкових (звітних) періодів;
 • які знаходяться в розшуку;
 • які визнані банкрутами;
 • стосовно яких розпочато досудове розслідування у кримінальних провадженнях, які пов’язані з ухиленням від сплати податків, зборів (платежів), єдиного внеску та страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування;
 • щодо яких порушено кримінальні справи, які пов’язані з ухиленням від сплати податків, зборів (платежів), єдиного внеску та страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування.

Фіктивність контрагентів є «болючим питанням» уже не перший рік. Ще в далекому 2015 році Верховний Суд України дійшов висновку, що статус фіктивного, нелегального підприємства несумісний з легальною підприємницькою діяльністю.

Судова практика розвивається і останнім часом більшість судів дотримується позиції, що платник не може відповідати за порушення, допущені постачальником, якщо не буде доведено його безпосередньої участі у зловживанні цієї особи.

Декларування обсягу нарахованих/виплачених доходів нерезидента, з яких не утримано суми податку, за винятком дивідендів, понад 10 млн грн

Здійснюючи виплату доходів варто вимагати від нерезидента належним чином оформлену довідку, яка підтверджує місце його податкового резидентства. Якщо є можливість – виплачуйте доходи поступово, відносно невеликими траншами.

Інші витрати перевищують 30 відсотків загальних витрат операційної діяльності. Серед іншого, сюди відносять ситуації, коли:

 • наявне декларування від’ємного значення фінансового результату від операційної діяльності.
 • наявне здійснення платниками податків коригування звітності шляхом зменшення фінансового результату до оподаткування, визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці понад 30 відсотків.
 • різниця між собівартістю реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) та чистим доходом від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) не перевищує 10 відсотків собівартості реалізованої продукції.
 • сума інших операційних витрат, витрат на збут та адміністративних витрат перевищує собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг).
 • інші операційні витрати перевищують суму матеріальних затрат та витрат на оплату праці.
 • зростання удвічі та більше кредиторської заборгованості за продукцію (товари, роботи, послуги) протягом двох попередніх (звітних) років при зростанні запасів

Всі ці критерії свідчать про збитковість бізнесу, його низьку ефективність. Можливо, Ваша компанія і розраховує на довготривалий період окупності, але тоді варто бути готовим до дзвінків, запитів з податкових органів з проханням пояснити стан і розвиток бізнесу. Рекомендуємо заздалегідь продумати раціональне пояснення збиткової діяльності підприємства, адже найкращий експромт – це добре продуманий експромт.

Наявність інформації про ухилення від оподаткування, отриманої із зовнішніх джерел

Не дивуйтеся, якщо недобросовісні конкуренти спробують зловживати цим критерієм і намагатимуться дискредитувати Вас в очах фіскальних органів. Від цього важко захиститися, але в жодному випадку така ситуація не повинно бути причиною для обмеження бізнесової діяльності. Грамотне планування фінансової моделі мало б створити умови майже повної відсутності у конкурентів засобів тиску шляхом дискредитації.

            В статті розглянуті лише основні критерії, які беруть до уваги фіскали при формуванні плану-графіка перевірок  компаній з високим ступенем ризику. Для здійснення конкретних дій щодо убезпечення Вашого бізнесу, варто звернутись до консультантів і виробити свою індивідуальну стратегію поведінки  у сучасних умовах.